fbpx
Obrączki stalowe czy tytanowe?

Stal czy Tytan – co wybrać?

Obrączki ślubne – rozwiejemy jedną z najczęściej słyszanych przez nas wątpliwości dotyczących wyboru materiału bazowego na obrączki ślubne.  Pytanie brzmi czym różni się stal szlachetna od tytanu. W tym tekście nie bez powodu ominiemy złoto bo to temat na inny wpis. Osoby, które wybierają złoto zazwyczaj są zdecydowane na ten kruszec i nie porównują go z innymi propozycjami. Natomiast stal oraz tytan to dwie alternatywy dla złota o zbliżonej cenie jednak innych parametrach oraz wyglądzie. To na czym polega różnica? Wspominając krótko aspekt finansowy obrączki tytanowe są około 20% droższe od stali. Wyznacza to nie tylko cena samego materiału ale sposób obróbki. Tytan wymaga zupełnie innych narzędzi oraz procesów w porównaniu do obrączek ze stali szlachetnej.

Wizualnie również spotykamy znaczne różnice. Natomiast są sposoby, aby zniwelować je do minimum otrzymując wyjątkową lekkość tytanu z blaskiem stali – ale o tym będzie dalej.

Stal Szlachetna

Stal szlachetna, z której wykonujemy obrączki ślubne jest to materiał wyjątkowo trwały. Jest twardy choć poddający się obróbce mechanicznej dość łatwo. Niektórym źle się kojarzy bo w myślach niezwłocznie mamy kawałek starej zardzewiałej i podrapanej rury, czy innego złomu. Lecz odpowiedni jej gatunek o specjalnym przeznaczeniu, a jest takim stal 316L to zupełnie inna bajka. Obrączki stalowe wyróżnia odporność na codzienne trudy na jakie narażamy biżuterię oraz wyjątkowy blask, który w przypadku tytanu jest nieosiągalny. Jedynie złoto rodowane może konkurować na tej płaszczyźnie. Dodatkowym atutem są hipoalergiczne właściwości. Jest to idealny materiał dla osób, które borykają się z problemem zapaleń skóry, czy innych tego typu dolegliwości. Stal jest wspaniałym materiałem na biżuterię, a obrączki z niej wykonane zawsze pięknie się prezentują. Minusem stali jest to, że jeśli już uda się nam obrączkę zniszczyć co jest nie lada wyzwaniem to usunięcie z niej głębokich zarysowań jest trudne, a czasem niemożliwe. Mimo to obrączkę stalową również można poddać renowacji, a wyboru tego materiału z pewnością nie będziecie żałować. Obrączek stalowych nie można powiększyć ani pomniejszyć. Kolekcja obrączek stalowych.

Tytan

Z kolei tytan kojarzy nam się najczęściej z materiałem niezniszczalnym, latającym w kosmos i pochodzącym z innych wymiarów, a obróbka jego to krew, pot i łzy. Postarajmy się jednak zmienić takie postrzeganie tytanu. Jest to faktycznie metal oporny, ale odpowiednie podejście do niego poskutkuje przyjemną i efektywną pracą. Tytan jak wcześniej wspomniana stal również jest hipoalergiczny. Wyróżnia się tym, że na wykonaną z niego obrączkę możemy nałożyć satynę co sprawia, że jest ona matowa i nie błyszczy na dłoni podobnie jak inne materiały. Zadrapania na tytanie powstają szybciej niż na stali choć na wykończeniu satynowym nie rzucają się tak bardzo w oczy. Obrączkę tytanową możemy odnowić szlifując powierzchnię i nakładając satynę, a proces regeneracji przebiega zdecydowanie łatwiej niż w przypadku stali. Obrączka tytanowa wyróżnia się możliwością wykonania inkrustacji z drewna w wersji matowej, co nie możliwe jest przy stali oraz złocie. Dodatkowym atutem jest wyjątkowo niska waga – 2 krotnie mniejsza niż w przypadku stali. Obrączkę tytanową możemy powiększyć o 1/3 rozmiaru co daje 0,1 mm średnicy wewnętrznej obrączki – jest to kosmetyczna zmiana. Zmniejszenie obrączki nie jest możliwe. Kolekcja obrączek tytanowych.

Obrączki ślubne - podsumowanie

Podsumowanie jest dość proste – jeżeli oczekujesz aby obrączki ślubne przypominały białe złoto, a nie przywiązujesz wagi do tradycji lub nie chcesz wydawać sporej kwoty jaka jest potrzebna na złote obrączki to stal jest idealnym wyborem. Natomiast jeżeli poszukujesz obrączek bardziej nietypowych lub z wyróżniającego się materiału oraz podoba Ci się efekt stonowany jakim jest satyna to wybór powinien paść na tytan. Oba materiały są bezpieczne dla skóry, oba materiały pozwalają na naniesienie graweru wewnątrz obrączek oraz dają ogromną przyjemność noszenia.

A gdyby tak połączyć zaletę lekkiej wagi, błysku prawie jak w przypadku stali oraz wyróżniającego się materiału? Obrączki tytanowe możemy dla Ciebie wypolerować. Jest to dość trudny i wymagający proces, ale w Zaczyk Jewellery to możliwe. Takie połącznie jest niezwykle często wybierane, a efekt jest powalający. Polerowany tytan ma wyjątkowy charakter – przykład.

Pamiętaj jedynie o tym, że obrączki z każdego materiału, bez względu czy jest to stal, tytan czy złoto dowolnej próby od pierwszej chwili, kiedy zaczniesz nosić obrączkę na palcu będą się zużywać, przecierać i zarysowywać. Uszkodzenia na obrączce widoczne nawet w pierwszym dniu nie są winą wadliwego wykonania, czy złej jakości materiału. To efekt kontaktu obrączki z wszystkim czego dotykamy na co dzień, czyli klamki, torebki, kubka w pracy, efekt podparcia się o ścianę, czy zmywania naczyń. Miejmy to na uwadze nosząc wymarzoną biżuterię. Dla przykładu – weź dowolny element metalowy jaki masz przy sobie i potrzyj go o inną powierzchnie. Zarysowania powstaną momentalnie nawet jeśli drugim przedmiotem będzie z pozoru słabszy materiał. Tak też dzieje się z obrączką. Pamiętaj – zarysowania powstają od pierwszej chwili, kiedy obrączka znajdzie się na naszej dłoni.