fbpx

Obrączki ślubne - metale bazowe

Obrączki ślubne - metale bazowe. Jaki wybrać?

Star Divider

Obrączki ślubne – metale bazowe… Nasze obrączki ślubne wykonujemy z kilku metali bazowych, które świetnie nadają się do tego celu. Każdy metal wyróżnia się innymi właściwościami,  ceną oraz możliwościami i ograniczeniami. Wybierając materiał na bazę obrączki należy przeanalizować przede wszystkim to jaki mamy budżet oraz kwestię wizualną. Każdy metal pozwoli uzyskać inny efekt wizualny, jednak niektóre pokrywają się i są świetną alternatywą dla droższej propozycji. 

Podstawowym materiałem na obrączki jest złoto, a wybór tego materiału podyktowany jest przede wszystkim tradycją. Wiele przyszłych Par Młodych kieruje się właśnie tym faktem, że żółte złoto jako pierwsze przychodzi na myśl rozważając biżuterię ślubną. Jednak czasy się zmieniają, a możliwości każdego dnia zwiększają się. Firmy jubilerskie i pracownie złotnicze poszukują nowych rozwiązań chcąc wyróżnić się na rynku oraz dać klientowi jak największy wybór. To sprawia, że obecnie mamy niezwykle dużo alternatyw dla złotych obrączek, a patrząc na szybko zmieniającą się modę i nowe trendy klienci nie mają trudności, żeby znaleźć dla siebie idealne obrączki.

Z jakich materiałów wykonujemy obrączki ślubne?

Star Divider

Obrączki ślubne w naszej pracowni wykonujemy z czterech materiałów, a część z nich występuje w kilku wariantach. Jako podstawowe bazy możemy wyróżnić stal szlachetną, tytan, srebro i złoto. W pracowni Zaczyk Jewellery wyspecjalizowaliśmy się w pracy z każdym z tych materiałów, a tak szeroki wybór spowodowany jest naszym nieustannym rozwojem i chęcią poznawania nowych technik jubilerskich. 

Każdy z wymienionych metali charakteryzuje się innym rodzajem obróbki, koniecznością posiadania specjalistycznych narzędzi oraz maszyn, a przede wszystkim umiejętności, których nie nabędziemy z książek, czy internetu. Teoria jest powszechnie dostępna, ale zazwyczaj podana jest w sposób ogólny. Wykonanie obrączek wymaga zgłębienie wiedzy typowo z dziedziny jubilerstwa. Wiele lat prób, tysiące porażek i nieustanna walka w pracowni sprawiły, że dziś znajdujemy się w czołówce polskich pracowni,

Każdy metal z jakiego powstają obrączki poznawaliśmy indywidualnie i stopniowo. Rozwój firmy pozwolił nam na kolejne zakupy i rozszerzanie naszego zaplecza technologicznego. Nie zapominajmy o czasie jaki należy poświęcić na ciągłą pracę i naukę, która nie od razu przynosi pomyślne efekty oraz przychód dla firmy. Nie można odstawić bieżących zleceń na później, ponieważ akurat mamy kaprys spróbować czegoś nowego. Pozostaje jedynie czas „po godzinach”, a inne czynności, rodzina, prywatne obowiązki, czy pasje również wymagają czasu. Można powiedzieć, że częścią sukcesu naszej firmy jest to, że obrączki to jedno z naszych największych zainteresowań przez co pracę nad nowościami łatwiej jest przemycić w terminarzu. 

 

Wracając do materiałów bazowych na obrączki… Wiele osób uważa, że obrączki to dowód miłości. My się kompletnie z tym stwierdzeniem nie zgadzamy. Uważamy, że obrączki to symbol, a symbolem może stać się wszystko. Jest to element umowny. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ nasza firma znalazła świetny sposób na zmieniającą się modę, upodobania naszych klientów oraz chęć odświeżenia swojej biżuterii ślubnej. Już wyjaśniam!

Większość przyszłych Par Młodych wybierając obrączki oczekuje, że będą one służyć na zawsze. Piękny zamysł, lecz niezwykle trudny w realizacji. Absolutnie nie mam na myśli przypadków rozstań, czy rozwodów. Tego Wam nie życzę! Mam na myśli codzienne życiowe przypadki. Wybierając obrączki ponadczasowe, które będą pasowały na każdą okazję, które nie znudzą nam się wizualnie oraz będą tradycyjne wybierzemy z pewnością złoto żółte. Są to obrączki bardzo neutralne choć może Was to zaskoczyć, ale ten wybór nie jest opcją najlepszą jeśli chodzi o wytrzymałość. Choć ma inne niezaprzeczalne zalety, o których wspomnę opisując szczegółowo każdy materiał. 

Kierując się przy wyborze wytrzymałością obrączek zdecydowanie lepsza okaże się stal szlachetna lub tytan, które przetrwają na naszej dłoni dłużej niż złoto szczególnie jeśli Wasza aktywność jest wysoka i prowadzicie na co dzień intensywny sposób życia. Jednak jeżeli oczekujecie obrączek z bardziej standardowego materiału, a nie możecie pozwolić sobie finansowo na złoto, świetnym wyborem jest srebro choć powoduje ono u wielu osób uczulenie i najczęściej w przypadku tego materiału dochodzi do uszkodzeń mechanicznych.

Firma Zaczyk Jewellery wychodzi Wam na przeciw i oferuje obrączki inkrustowane. Jest to rodzaj zdobienia w naszym przypadku obrączek innym materiałem niż metal. Dzięki temu bez względu na to jaki materiał bazowy wybierzecie możecie spersonalizować swoją biżuterię zdobiąc ją drewnem, minerałami, kamieniami, innymi metalami, emalią, żywicami. Co ważne inkrustację z czasem możemy dla Was wymienić na inną i to jest ogromna zaleta naszych obrączek. Mając tą samą bazę możemy zmienić wizualnie obrączkę wykonując inkrustację z zupełnie innego materiału. 

I znowu wracamy do bazy obrączek. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór materiału bazowego na obrączki, ponieważ inkrustację możemy zmienić, ale bazę obrączki z pewnością chcielibyście zachować tą, którą wręczyliście sobie podczas Waszej ceremonii. 

W dalszej części opiszę Wam dokładnie wszystkie za i przeciw każdego materiału oraz pomogę Wam uniknąć wszelkich problemów przy wyborze obrączek. Rozwinę też powyższe wątki i po przeczytaniu całości wszystko okaże się dla Was jasne.

 

Stal Szlachetna

Star Divider

Stal z jakiej korzystamy to gatunek 316L. Potocznie zwana jest stalą szlachetną, a większość biżuterii stalowej dostępnej na rynku wykonuje się właśnie z tego materiału. Stal po wypolerowaniu jest błyszcząca i idealnie imituje białe złoto rodowane. Jeżeli nie możecie pozwolić sobie na złoto lub nie lubicie tego materiały, a podoba się wam efekt białego błysku to stal jest dla Was dobrym wyborem. 

Stal szlachetna jest bardzo twardym materiałem i dość trudno jest taką obrączkę zniszczyć. Z drugiej strony jeżeli już dojdzie do niespodziewanego przypadku i uszkodzicie obrączkę ze stali – trudno jest ją naprawić. Choć spokojnie! W historii działalności naszej firmy jeszcze nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś uszkodził bazę obrączki ze stali szlachetnej. 

Stal szlachetna jest metalem nierdzewnym i co najważniejsze zupełnie obojętnym dla skóry. Jeśli macie problem z alergią, nawet bardzo poważną, a większość metali uczula Was to w stali 316L znajdziecie ratunek. Takie obrączki wykonujemy często dla osób, które cierpią na atopowe zapalenie skóry i nigdy nie mieliśmy negatywnych informacji zwrotnych.

Stal ma jednak pewne ograniczenia. Takiej obrączki nie możemy powiększyć ani pomniejszyć. Wiele osób zadaje nam pytania co zrobić jeśli po latach dłoń się zmieni i będzie konieczność zmiany rozmiaru. Tutaj nie ma takiej możliwości. Lecz pamiętajmy, że obrączki stalowe kosztują często 1/4 ceny obrączek złotych. Możecie wtedy przemyśleć zakup nowej obrączki lub zwyczajnie przełożyć obrączkę na mniejszy palec, jeśli na inny obrączka będzie pasowała.

Stal nie pozwala też na pewne zabiegi jubilerskie i bardziej skomplikowane wzory. Jednak przy prostej formie stal szlachetna nie ma sobie równych w wytrzymałości i blasku jaki daje gotowa obrączka po procesie polerowania.

Tytan

Star Divider

Tytan to materiał na obrączki, który wywołuje sporo pozytywnych emocji w szczególności u mężczyzn. Wyobrażenie o lekko szarym, niezniszczalnym metalu pobudza wyobraźnie, choć jednak troszkę mija się z prawdą. Niestety każdą obrączkę jesteśmy w stanie zniszczyć, a zależy to wyłącznie od tego ile starań włożymy w taki destrukcyjny proces. Mimo wszystko pewne jest to, że jest to materiał głównie wykorzystywany w przemyśle i pomyślnie został zaimplementowany do świata jubilerstwa.

W pracowni Zaczyk Jewellery wykorzystujemy dwa gatunki tego materiału. Tytan GRADE 2 oraz GRADE 5. Ten drugi to nowość w naszej ofercie.

Podstawowy gatunek GRADE 2 to materiał z którego wykonujemy nasze obrączki inkrustowane. Pozwala on na wykonanie wykończenia obrączki na dwa sposoby – w satynie oraz w połysku.

Tytan to metal o szarym zabarwieniu co podkreśla dodatkowo jego matowanie. Tytan polerowany nigdy nie doścignie blaskiem stali, czy złota choć nie można traktować tego jako wadę. Jego kolor przykuwa oko i jest wyjątkowo atrakcyjny. Posiadanie obrączek z tytanu jest oryginalne i sprawia dużo frajdy podczas rozmów ze znajomymi na temat Waszej biżuterii. 

Gatunek GRADE 5 to tytan nazwany przez nas „lotniczym”. Spowodowane jest to jego składem i tym, że wykorzystywany jest w lotnictwie do produkcji między innymi komponentów do silników. Stop ten zawiera 90% czystego tytanu i charakteryzuje się  ogromną wytrzymałością. Dodatkowo pozwala na osiągnięcie bardzo dużego efektu polerowania co sprawia, że obrączka błyszczy i mniejszy jest tu efekt szarości niż w przypadku gatunku GRADE 2.

Może was to zaskoczy ale tytan pozwala na delikatną, subtelną zmianę rozmiaru. Wykonujemy to poprzez szlifowanie obrączki wewnątrz co zwiększa średnicę. Taki proces możemy przeprowadzić w przypadku obu gatunków tytanu i pozwala to powiększyć obrączkę o 1/3 rozmiaru. Niewiele, ale często to wystarczy. Zmniejszyć obrączki tytanowej niestety nie można w żaden sposób. 

Tytan również jest dość oporny na pewne techniki jubilerskie. W naszej pracowni jest możliwość zakucia pojedynczych kamieni szlachetnych i pół-szlachetnych w powierzchni tytanu. Bardziej skomplikowane wzory wymagają złota lub srebra.

Tytan jest również obojętny dla skóry i nie powoduje uczuleń.

Srebro

Star Divider

Srebro w naszej pracowni ma zastosowanie przede wszystkim w sytuacji, kiedy opracowujemy nowe wzory obrączek. Korzystamy wtedy z łatwości obróbki oraz niskiego kosztu tego materiału. Choć z powodzeniem można wykonać docelowe obrączki ślubne ze srebra. Metal ten pozwala na skomplikowane wzory, które zazwyczaj same w sobie są drogie poprzez dużą ilość pracy. Jednak koszt można obniżyć właśnie wybierając srebro zamiast złota.

Srebro pozwala na osadzanie kamieni za pomocą różnych metod. Jest to materiał plastyczny. Wykonanie obrączek polega na przetopienia srebra oraz uformowaniu z niego płaskownika, który w dalszym procesie wyginamy w okrąg i lutujemy. Najnowsza technika pozwala na wykonanie obrączek bezszwowych, gdzie obrączka toczona jest z pręta srebrnego i rozciągana na odpowiedni rozmiar. Jest to jednak metoda, którą wykorzystują duże firmy posiadające większe przeroby,

Srebro pozwala na swobodną zmianę rozmiaru obrączki w przypadku, kiedy obrączka nie posiada skomplikowanego zdobienia oraz inkrustacji. W przypadku obrączki inkrustowanej możliwe jest jedynie powiększenie obrączki o 1/3 rozmiaru.

Srebro wykończyć można w połysku lub w różnego rodzaju satynach i szczotkowaniach. Niestety jest to materiał miękki i powierzchniowe zdobienia bardzo szybko zetrą się podczas codziennego użytkowania.

Próba srebra z jakiej wykonywane są obrączki w naszej pracowni to 925.

Złoto

Star Divider

Złoto to metal najbardziej oczywisty na wybór materiału, z którego powstaną Wasze obrączki ślubne. Klasyka złota poparta tradycją sprawia, że jest to surowiec ponadczasowy. Nie znaczy to jednak, że jesteście skazani na staromodne wzory i brak możliwości spersonalizowania obrączek. Istnieje wiele technik i możliwości na wykonanie obrączek ze złota nadając im wyjątkowego charakteru.

Zacznijmy od koloru. Stop złota występuje w kolorze żółtym, białym, czerwonym i różowym. Kolor złota osiąga się poprzez zmieszanie w odpowiedniej proporcji czystego złota oraz dodatków. Obecnie najczęściej korzysta się z ligury w odpowiednim kolorze czyli gotowego składnika stopu danej próby. Choć są pracownie, które nadal samodzielnie uzyskują stop mieszając złoto ze srebrem, miedzią itp sprawiając, że ich stopy złota uzyskują zamierzoną barwę i próbę.

O co chodzi z tą próbą? Próba złota oznacza ile czystego złota znajduje się w danym stopie. Krótko mówiąc jedna z najpopularniejszych prób złota 585 oznacza, że w stopie znajduje się 58,5% czystego złota. Reszta to dodatki, które nadają przede wszystkim kolor. Analogicznie im wyższa próba złota tym czystego kruszcu jest więcej. Lecz nie zapominajcie, że ma to wady i zalety.

Podstawową zaletą wyższych prób złota jak chociażby 750 (75% czystego złota w stopie) jest to, że dodatków jest mniej. A to właśnie dodatki najczęściej powodują uczulenia skóry i inne dolegliwości powstałe w kontakcie z metalem. Wadą wysokiej próby jest to, że stop staje się miękki i mniej odporny na uszkodzenia. Czyste złoto jest bardzo miękkie, a jego wysoka zawartość obniża odporność biżuterii.

Zaletą biżuterii z niskiej próby jest wyższa wytrzymałość ale skład stopu często powoduje problemy z wyżej wspomnianą alergią na kontakt z metalem. Dlatego często pozorna, początkowa oszczędność przy wyborze próby 333 (33,3% czystego złota w stopie) sprawia, że noszenie biżuterii jest niemożliwe i wymaga zakupu droższego zamiennika. 

Próba 585 jest świetnym kompromisem pomiędzy ceną, a jakością stopu i z tego powodu 99% naszych obrączek ze złota wykonujemy właśnie ze złota 14-karatowego (próba 585).

 

Kolor złota jaki najczęściej wybieracie to żółty lub biały. Czerwony i różowy raczej popularny jest przy wyborze pierścionków zaręczynowych lub innej biżuterii codziennej. Złoto białe mimo nazwy nigdy nie jest idealnie białe, choć to co teraz napisałem brzmi nie do końca logicznie. Powodem tego problemu jest brak możliwości stworzenia mieszanki stopu, która przeciągnie żółć czystego złota na stronę bieli. Jednak jeżeli zależy Wam na lustrzanej bieli złota, wówczas biżuterię roduje się. Rodowanie to galwaniczne powlekanie złota bardzo cienką warstwą rodu. Niestety jest to efekt tymczasowy, a rod ściera się ujawniając z czasem naturalną barwę obrączek. W Zaczyk Jewellery nie stosujemy rodowania w przypadku obrączek inkrustowanych. Jeżeli nie jest to wymogiem koniecznym klienta raczej nie proponujemy tego zabiegu również w przypadku obrączek klasycznych.

Złoto tak jak srebro przez swoją plastykę pozwala na wykonywanie skomplikowanych form, osadzanie kamieni oraz swobodną zmianę rozmiaru w przypadku obrączek klasycznych. Obrączki inkrustowane możemy powiększyć jedynie o 1/3 rozmiaru. Wykonanie obrączek ze złota polega na lutowaniu płaskownika lub maszynowej produkcji bezszwowej podobnie jak w przypadku srebra.

Wadą złota jest niewątpliwie cena, która często może odstraszyć i spowodować, że przyszłe Pary Młode poszukują alternatywy. Wytrzymałość złota również nie jest najwyższa, a zarysowania na Waszej idealnie wypolerowanej biżuterii pojawią się bardzo szybko.

Podsumowanie

Star Divider

Powyższe informacje z pewnością pomogą Wam wybrać idealne obrączki dopasowane do Waszych preferencji oraz sposobu i intensywności użytkowania. Wybór nie jest łatwy, a w Zaczyk Jewellery w każdej wątpliwości profesjonalnie Wam doradzimy i sprawimy, że otrzymacie wymarzoną biżuterię ślubną. Dodatkową informacją łączącą wszystkie powyższe materiały jest fakt, że każdy z nich pozwala na naniesienie graweru wewnątrz obrączki. Taką usługę oczywiście wykonujemy personalizując Wasze obrączki najróżniejszymi tekstami, czy symbolami.

Pamiętajmy jednak, że bez względu na to jaki materiał bazowy wybierzemy na obrączkę – każdy z wymienionych powyżej metali od pierwszej chwili, kiedy założymy obrączkę na dłoń zaczyna zbierać na swojej powierzchni zarysowania, odbicia i przetarcia. Nawet pierwszy kontakt obrączki z jakimkolwiek innym przedmiotem spowoduje, że zauważycie na obrączce zmiany, które są zupełnie normalne i należy się z tym faktem pogodzić. To wyłącznie od osoby noszącej obrączkę zależy jak szybko i ile uszkodzeń pojawi się na obrączce. Każdy producent obrączek posługuje się standardami wykonania, a nad obrączkami złotymi i srebrnymi czuwają Urzędy Probiercze. Wybierając obrączki z renomowanych pracowni i sklepów jubilerskich, które prawidłowo oznaczają swoją biżuterię macie pewności, że jakość obrączek nie odbiega od normy i wymaganego składu stopu matali.